Haber

Almanya, Ukrayna’ya Patriot füze sistemi için 64 füze daha gönderecek

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ülkesinin Patriot hava savunma sistemi için Ukrayna’ya 64 füze daha göndereceğini söyledi.

Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Pistorius, görüşme çerçevesinde Ukrayna’ya hava savunması ve tankların bakımı konusunda verilecek desteğin de ele alındığını belirtti.

Almanya’nın kısa bir süre önce Ukrayna’ya 2,7 milyar avroluk destek paketi açıkladığını hatırlatan Pistorius, “Bunun yanı sıra Patriot sistemi için 64 adet daha füzeyi de hemen sağlama kararı aldık.” söz konusu.

Pistorius, bunun Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin hava savunmasına kalıcı destek açısından önemli bir karar olduğunu kaydetti.

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, dün akşam Baltık ülkeleri, Kanada ve İngiltere’den mevkidaşlarıyla bir araya geldiği bilgisini paylaşarak, 2024 veya 2025’te İttifak’ın doğu kanadında tatbikat yapılması konusunu görüştüklerini bildirdi.

Boris Pistorius, planlanan tatbikatın bölgede daha uygun uyumlaştırma ile ilgili olacağını belirterek, askeri birliklerin hızlı hareket etmesinin değerine işaret etti.

Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nde Pistorius, üye ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) en az yüzde 2’sinin savunmaya ayrılması önerisinin önemli bir konu olacağını belirterek, ve Almanya olarak 2024 yılında bu hedefe ulaşarak kalıcı olarak devam etmek istediklerini sözlerine ekledi.

hayraboluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu