Ekonomi

Freddie Mac 30 yıllık mortgage oranlarında düşüş bildirdi

MCLEAN, Va. – Freddie Mac tarafından Perşembe günü açıklanan en son Birincil Mortgage Piyasası Anketine (PMMS) göre mortgage oranları hafif bir düşüş yaşadı. 30 yıllık sabit oranlı mortgage (FRM) ortalama yüzde 6,74 ile bir önceki haftanın ortalaması olan yüzde 6,88’den düşüş gösterdi. Bu düşüş eğilimi, geçtiğimiz iki hafta boyunca yaklaşık yüzde çeyreklik bir kümülatif düşüşü takip ediyor.

15 yıllık FRM’de de bir önceki hafta yüzde 6,22 olan ortalama yüzde 6,16’ya kıyasla bir düşüş görüldü. Bu son düşüşlere rağmen oranlar, 30 yıllık ve 15 yıllık FRM’lerin sırasıyla ortalama yüzde 6,60 ve yüzde 5,90 olduğu geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüksek kalmaya devam ediyor.

Freddie Mac’in Baş Ekonomisti Sam Khater, hafif düşüşler gözlemlense de, kalıcı enflasyonist baskılar nedeniyle genel iklimin hala yüksek ipotek oranlarından biri olduğunu belirtti. Khater, mevcut ekonomik koşulların daha yüksek oranların devam etmesine yol açabileceğini öne sürdü.

PMMS, mükemmel krediye sahip borçlular tarafından yapılan yüzde 20 peşinat ödemeli konvansiyonel ev satın alma kredileri için ortalama ipotek oranlarını yansıtmaktadır. Devlet destekli bir kuruluş olan Freddie Mac, 1970 yılından bu yana konut piyasasında likidite, istikrar, satın alınabilirlik ve eşitliği teşvik ederek konut finansman sisteminin temel taşlarından biri olmuştur.

Anket sonuçları Freddie Mac’in basın açıklamasına dayanmaktadır ve gelecekteki piyasa davranışını öngörmek veya konut piyasası eğilimlerinin bir analizini sağlamak zorunda değildir. Yatırımcıların ve tüketicilerin mevcut ipotek oranlarını konut piyasası ve ekonominin daha geniş bağlamı içinde değerlendirmeleri tavsiye edilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu