Haber

İranlılar, Filistinlileri Desteklemek İçin Kudüs Gününü Kutluyor

İran’da milyonlarca insan, Filistin halkıyla dayanışmayı ifade etmek ve İsrail işgalini kınamak için Cuma günü Uluslararası Kudüs Günü’nü gösterilerle kutladı.

İran şehirlerindeki mitinglere katılanlar, Filistin halkını ve davasını destekleyen sloganlar attılar ve İsrail’in Filistinlilere yönelik “baskı ve suçlarını” kınadılar.

İran’ın başkenti Tahran’daki mitinglere katılan yürüyüşçüler, İsrail’in son zamanlarda Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa yerleşkesine düzenlediği baskınları kınayan ve uluslararası insan hakları örgütlerinin “İsrail’in suçlarına” karşı “sessizliğini ve eylemsizliğini” eleştiren bir bildiri yayınladılar.

Mitingler sırasında gazetecilere konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail’in “(bazı) bölge ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesinin İsrail’in güvenliğini sağlamakla hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi.

Şef, günün ilerleyen saatlerinde yaptığı açıklamada, İran’ın Filistin’in sadık bir destekçisi olarak konumunu hiçbir zaman değiştirmediğini söyledi.

İran’ın 1979’da Filistinlilere yaptığı takviyeleri anlatmak için başlattığı ve her yıl Ramazan ayının son Cuma günü kutlanan Kudüs Günü, bu yıl 14 Nisan’a denk geliyor.

İsrail’in 1967 Ortadoğu savaşından bu yana Doğu Kudüs’ü işgalini protesto etmek için her yıl İran’da ve bazı bölge ülkelerinde kitlesel mitingler düzenleniyor.

Bu yılki mitingler, bu ayın başlarında İsrail-Filistin ihtilafında Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlar sırasında Filistinli ibadetçiler ile İsrail güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından düzenlendi.

Güney Lübnan ve Gazze’den gelen militanların İsrail’e roket atması ve İsrail ordusunun hava saldırılarıyla karşılık vermesiyle İsrail sınırları boyunca çatışmalar yeniden alevlendi.

Tahran’dan bildiren Xinhua Haber Ajansı muhabirleri. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu